Garść przydatnych informacji na temat nauk przedmałżeńskich

Organizacja ślubu i wesela to nie lada wyzwanie. Wymaga ono wielotygodniowych przygotowań, które obejmują staranne zaplanowanie niemal każdej minuty tego wyjątkowego dnia. W natłoku obowiązków nie można jednak zapominać o istotnych do spełnienia kwestiach formalnych, takich jak choćby odbycie kursu przedmałżeńskiego. Jest on konieczny wówczas gdy Para Młoda decyduje się na ślub kościelny lub konkordatowy. Warto zatem zastanowić się nad tym czym są nauki przedmałżeńskie?

Na czym polegają nauki przedmałżeńskie?

Wielu narzeczonych zastanawia się nad tym czym jest nauka przedmałżeńska, czy jest ona obowiązkowa i ja długo trwa? Otóż, odbycie tego typu nauki w formie kursu jest niezbędne w przypadku planowanego ślubu kościelnego lub konkordatowego. Zgodnie z nazwą odbycie tego kursu ma stanowić rodzaj przygotowania do wspólnego życia przyszłych małżonków. Dlatego podczas zajęć poruszane są kwestie z zakresu rozwiązywania ewentualnych konfliktów, radzeniem sobie ze stresem czy sposobu wychowywania dzieci. Podczas nauk zwykle można skorzystać ze wsparcia mediatorów oraz psychologów.

Mity związane z kursem przedmałżeńskim

Od pewnego czasu kursy przedmałżeńskie owiane są zła sławą. Wynika ona z faktu, że Pary Młode obawiają się zbyt intymnych pytań ingerujących w ich prywatność. Ponadto, kurs kojarzy się ze szkołą, sprawdzianami oraz koniecznością „zaleczenia” przerobionego materiału. Owszem, w niektórych wypadkach mogą pojawić się bardzo niezręczne pytania. Fakt ten powinien być niezwłocznie zgłoszony. W większości jednak przypadków pytania są wyważone oraz służą budowaniu trwałego małżeństwa. 

Jak wygląda kurs przedmałżeński?        

Kursy mogą mieć zróżnicowaną formę, w tym spotkań odbywających się dwa razy w tygodniu. Pojedyncze spotkanie trwa około dwóch godzin i może obywać się w formie zdalnej. Ponadto, nauki mogą obywać się w trybie weekendowym nawet przez osiem godzin. Taka mnogość dostępnych form kursów sprawia, że są one dostępne nawet dla najbardziej zabieganych i zapracowanych par.    

Ile trwa kurs przedmałżeński?        

Kursy przedmałżeńskie obywają się zwykle w cyklach co kilka miesięcy. W przypadku spotkań odbywających się dwukrotnie w ciągu tygodnia mogą one trwać nawet przez dwa miesiące. Oznacza to, że muszą być planowane z dużym wyprzedzeniem. W przypadku bardziej skumulowanych zajęć możliwe jest odbycie kursu nawet w ciągu jednego weekendu. Na organizację kursów oraz sposób ich przeprowadzania decydujący wpływ mają zasady ustalone w konkretnej parafii. Co istotne, kurs nie ma określonego terminu ważności, a więc może być przeprowadzany z bardzo dużym wyprzedzeniem.         

Jaka jest cena kursu przedmałżeńskiego?

Koszt nauk przedmałżeńskich w dużej mierze uzależniony jest od stawek przyjętych w danej parafii. W większości z nich typowe kursy przedmałżeńskie odbywają się nieodpłatnie lub za symboliczną ofiarę, w przypadku innych mogą kosztować od kilkudziesięciu do nawet stu złotych. Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku przyspieszonych kursów weekendowych oraz kursów online, które mogą kosztować nawet około dwustu złotych.

Tagi: Brak tagów

Możliwość komentowania została wyłączona.