Wódka na weselu. Ile jej powinno być?

Bardzo mało jest wesel, na których nie podaje się gościom alkoholu. W polskiej tradycji przyjęło się już dawno temu, że alkohol na weselu musi się pojawić, a najważniejszym powinna być wódka. Oprócz niej oczywiście mogą być też inne alkohole do wyboru, nawet piwo, jednak wódka powinna pozostać podstawowym trunkiem, po który można sięgnąć w dowolnym momencie weselnej imprezy. 

Zakup wódki na wesele to niemały wydatek

Nie jest tajemnicą, ze zakup wódki na wesele jest niemałym wydatkiem. W zależności od ilości gości, można kupić jej więcej lub mniej, jednak kilkadziesiąt butelek to podstawa, chyba, że wesele jest bardzo małe, lub będą na nim przede wszystkim niepijący goście. Ile wódki trzeba na wesele? Wbrew pozorom to trudne pytanie. Kupić jej bowiem trzeba na tyle dużo, by ani na weselu ani na poprawinach jej nie zabrakło. Nikt bowiem w trakcie imprezy weselnej lub tuż po nie będzie jeździł po sklepach, by wódkę dokupować. Nie może jednak być jej za dużo. Wtedy po prostu zostanie i pojawi się problem co z nią zrobić. Pewnym wyjściem z takiej sytuacji jest kupowanie wódki w miejscu, w którym przyjmowane są zwroty niepotrzebnego już alkoholu. W wielu sklepach monopolowych i hurtowniach alkoholi jest taka opcja. Wódkę, która pozostała po weselu można oddać do sklepu i otrzymać pieniądze z powrotem. 

Ilość wódki na weselu ma duże znaczenie

Ile wódki potrzeba na wesele? Najprostszym przelicznikiem jest jedna butelka dla jednego gościa weselnego. Oczywiście nigdy nie będzie tak, że każdy gość butelkę wódki wypije, tym bardziej, że wśród gości jest młodzież i dzieci, czyli osoby, którym nie można nawet podać alkoholu. Przelicznik jednej butelki na osobę jest jednak odpowiedni, bowiem na pewno w tej sytuacji wódki na weselu nie zabraknie. Co więcej, część butelek będzie można rozdać, wręczyć jako prezenty członkom orkiestry, fotografowi czy innym osobom z obsługi wesela. Przed podjęciem decyzji o zakupie wódki, warto jednak przeanalizować profil gości weselnych. Są bowiem sytuacje, w których lepiej kupić mniej wódki, a więcej innych alkoholi.

Nie każdy lubi wódkę

Przeliczając ile wódki na wesele trzeba, warto wziąć też pod uwagę to, ile gości może chcieć pić wódkę, a ile nie. Jeśli wśród gości weselnych będzie dużo kobiet, dzieci czy osób starszych, trzeba się liczyć z tym, że większość po wódkę nie sięgnie. Niektórzy – jeśli już – to po minimalne ilości. Jeśli więc mamy pewność, że tacy goście będą na weselu, można kupić jedną butelkę wódki w przeliczeniu na parę gości, nie zapominając, ze w tym momencie powinno być więcej innych alkoholi. Dobrze jest też nabyć sporo nietypowych, oryginalnych. Goście z pewnością docenią taki krok i z ciekawością skosztują alkoholi, których – być może – wcześniej nigdy nie próbowali. 

Zaopatrując się w wódkę i inne alkohole na wesele, trzeba też zadbać o to, by w odpowiednim momencie były na stoły podawane. Ktoś powinien mieć nad tym kontrolę. Warto znaleźć taką osobę i mieć pewność, że na stołach nie pojawi się ani zbyt dużo ani zbyt mało alkoholi.

Tagi: Brak tagów

Możliwość komentowania została wyłączona.