Nazewnictwo rocznic ślubu i ich otoczka kulturowa

Nazwy rocznic ślubu są związane z różnymi tradycjami i przesłankami. Przede wszystkim są jednak symboliczne, a nazewnictwo rocznic ślubu ma pokazać przez jakie etapy przechodzi małżeństwo. Wyjaśniamy jakie są rocznice ślubu i co dokładnie oznaczają. 

Czym są nazwy rocznic ślubu?

Z pewnością każdy zna kilka z nich, ale zapamiętać wszystkie to nie lada wyczyn. Rocznice ślubu są też określane jako gody małżeńskie, a swoje nazwy mają już od wieku. Ich historia rozpoczyna się bowiem w 1922 roku. Emily Post była osobą, która wymyśliła pierwsze osiem nazw dla rocznicy 1, 5, 10, 15, 20, 25, 50 oraz 75. Była to pisarka amerykańska, która doskonale orientowała się w kwestiach dobrego wychowania oraz tematach etykiety. Warto zwrócić uwagę na fakt, że wszystkie nazwy bardzo szybko przyjęły się w Ameryce oraz na innych kontynentach. Właśnie od tego rozpoczyna się historia nazw rocznic ślubu. Należy mieć na uwadze, że symbolika dla wielu osób odgrywa bardzo ważną rolę, dlatego nie można tego bagatelizować. Warto dodać, że następne nazwy pojawiły się po 15 latach, uzupełnione przez Związek Amerykańskich Jubilerów, który zainteresował się pomysłem. Nazwy rok po roku ma pierwsze 15 lat małżeństwa. Później nazwy są podawane co pięć lat. Należy pamiętać, że każda rocznica jest wyjątkowa, a jej nazwa to odzwierciedlenie więzi, która jest coraz mocniejsza. Istotne są też wspólne uczucia oraz przeżycia pary. Nazwy rocznic ślubu to niezwykła symbolika, którą dobrze jest poznać. Pierwsza rocznica ślubu określana jest jako papierowa, druga – bawełniana, trzecia – skórzana, czwarta – kwiatowa, piąta – drewniana. 

Jakie są nazwy rocznic?

W tym miejscu warto zauważyć jak zmienia się forma nazwy, od papierowej do drewnianej, czyli widać jak systematycznie wzmacnia się więź. Szósta rocznica ślubu jest cukrowa, siódma – wełniana, ósma – spiżowa, dziewiąta – blaszana, dziesiąta – cynowa, jedenasta – stalowa, dwunasta – płócienna, trzynasta – koronkowa, czternasta – kości słoniowej, piętnasta – kryształowa, dwudziesta – porcelanowa, dwudziesta piąta – srebrna, trzydziesta – perłowa, trzydziesta piąta – koralowa, czterdziesta – rubinowa, czterdziesta piąta – szafirowa, pięćdziesiąta – złota, pięćdziesiąta piąta – szmaragdowa, sześćdziesiąta – diamentowa, sześćdziesiąta piąta – żelazna, siedemdziesiąta – kamienna, siedemdziesiąta piąta – brylantowa, osiemdziesiąta – dębowa. Jak widać, każda nazwa rocznicy ślubu dotyczy jakiegoś materiału, budulca lub kruszcu. Oznacza to, że każda rocznica jest inna i w ten sposób widzimy za każdym razem inne wartości, a doświadczenie małżeńskie się zwiększa. Idealnie można to przedstawić na przykładzie pierwszej i osiemdziesiątej rocznicy. Pierwsza, czyli papierowa, ponieważ jest delikatna i jeszcze łatwo ją rozerwać, natomiast osiemdziesiąta dębowa, bo jest stabilna i trwała. Materiał, który oznacza kolejne rocznice staje się trwalszy wraz z upływem lat. Więź między parą umacnia się tak samo jak dojrzewa małżeństwo. Nazwa rocznicy ślubu jest tego odzwierciedleniem i świetnie to ukazuje. Tak naprawdę od pierwszego spędzonego roku razem jako mąż i żona rozpoczyna się historia małżeństwa.

Tagi: Brak tagów

Możliwość komentowania została wyłączona.