Co czyni ślub humanistyczny wyjątkowym?

Ślub dokładnie taki, jakiego chce para młoda

Dzień złożenia sobie przysięgi małżeńskiej to dla wielu osób jeden z najważniejszych w życiu. Przyszłe małżeństwa chcą, żeby wejście w nowy, całkowicie wspólny, rozdział w życiu było rozpoczęte wyjątkowym i zapadającym w pamięć dniem.

Jednak nie zawsze się to udaje – ślub tradycyjny, czyli kościelny albo cywilny, nierzadko wiąże się z frustracją, wynikającą z konieczności dopasowania się do obowiązujących norm. A przecież każda para jest inna i ma swoje wyobrażenia odnośnie tego, jak ślub idealny powinien wyglądać. Idea ślubu humanistycznego bierze to pod uwagę. To, jak będzie wyglądał, zależy wyłącznie od zakochanych, a jego przebieg nie jest uzależniony od żadnej instytucji. Nie niesie on za sobą żadnych skutków prawnych, co dla niektórych jest wadą, jednak możliwość zorganizowania wszystkiego po swojemu przyciąga coraz więcej zainteresowanych.

Jaki jest przebieg ślubu humanistycznego?

Swoboda w organizacji ślubu humanistycznego jest ogromna. Para młoda decyduje o miejscu, porze, muzyce i dekoracjach. Nie ma w tym przypadku czegoś nieodpowiedniego – ślub może odbyć się nawet o wschodzie słońca w lesie, jeżeli tak życzą sobie zakochani. Przysięga, którą sobie składają, jest układana przez nich indywidualnie. Nie obowiązują żadne formułki, których trzeba się uczyć. Każdy z przyszłych małżonków układa swoją treść przysięgi, w której mogą być zawarte wspomnienia, anegdoty, deklaracje – właściwie wszystko, co wydaje się niezbędne do przekazania. Tego typu przysięgi są często o wiele bardziej wzruszające niż te uniwersalne, mówione z pamięci. Ważna jest także osoba udzielająca ślubu, którą para młoda może wybrać. Najczęściej jest to ktoś bliski dla obojga, kogo para darzy sympatią i szacunkiem. Aby wybrana osoba mogła udzielić ślubu, należy zarejestrować ją w Towarzystwie Humanistycznym jako celebransa.

Tagi: Brak tagów

Możliwość komentowania została wyłączona.